Problémový svět

Republikánské gardy

Takzvané elitní Republikánské gardy, které mají být vyzbrojeny kvalitní technikou jsou pouze mýtusem. Největší slávu zažily v době války s Iránem. Je nutno podoknout, že Arabové a Iráčané neměli v podstatě do té doby vůbec žádné zkušenosti s moderním způsobem vedení boje. Teprve až podpora Západu a Sovětského svazu umožnila Iráčanům získat aspoň trochu kvalitní armádu.

Po válce v Perském zálivu byl podstatně rezolucemi OSN snížen počet členů armády, ale hlavně výcvik a získání nové výzbroje. Toto vše Irák akceptoval, tím byla snížena akceschopnost irácké armády, aby již nepřestavovala vážnější nepezpečí, aby nebyla schopna již sama vést větší vojenské operace. Vše údajně v zájmu stabilizace regionu.

Irák se tomuto podřídil, ale sám se tím až nebezpečně vojensky oslaboval, aby se posléze stal nyní v roce 2003 snadným soustem pro Spojené státy americké. Republikánské gardy sice ještě stačili na potlačení povstání na jihu a severu země, které bylo podněcováno Američany a které nakonec zůstalo bez jejich slibované pomoci, což jim Kurdové a Šítové nikdy nezapomněli.

Z níže uvedených obrázku můžete sami posoudit tuto "elitu armády" a jejich zbraně.


Vojáci Republikánské gardy se shromažďují na předměstí Bagdádu. Vpředu voják s proděravělou a oprýskanou starou přilbou. Vojáci jsou vyzbrojeny starými útočnými puškami typu Kalašnikov.


A toto mají být ti nejelitnější a nejlépe vyzbrojení členové západními novináři nazývané "superelitní republikánské gardy". Pouze tito příslušníci mají povoleno se pohybovat v centru Bagdádu. Obrázek znázorňuje pátrání po sestřeleném pilotovi v Bagdádu u mostu přes řeku.


Iráckým vojákům nelze upřít zanícení a hrdinství bojovat proti agresorům a bránit svou rodnou zem se svou primitivní výzbojí, což se do jisté míry rovná sebevraždě. Tyto vojáci nám byli před válkou proamerickými médii a americkou propagandou přestavovány jako hrozba pro celý svět. No nevím jestli to Američané náhodou trochu s tou propagandou a záměrným zveličováním nebezpečí pro veřejné mínění napřehnali. Kolik z nich má k dispozici alespoň kulomet? Co zmůžou s těmito bambitkami?


A teď to porovnejte se standartním americkým vojákem, který je vybavený neprůstřelnou vestou, moderní útočnou puškou se zaměrovačem i s módem pro noční vidění, dále s telekomunikačním přístrojem, odolnou přilbou a jiné. Američtí vojáci jsou mohutně podporovani ze vzduchu i po zemi moderní technikou a účastní se pouze "dočišťování" již předem zmasakrovaného území.