Problémový svět

Saddámovy prezidentské paláce

Nádherné irácké paláce, které jsou postaveny po celém Iráku budou ničeny americkým bombardováním za trest. Toto kulturní bohatství bude ničeno americkými barbary a přitom budou umírat nevinní lidé.

MAPA SADDÁMOVÝCH PREZIDENTSKÝCH PALÁCŮ:

Američané prý mají obavy, že jsou v těchto skvostech ukryty chemické zbraně a raději na ně provedou ničivé raketové a letecké údery. To bude možná jejich nejapná výmluva pro veřejné mínění. Inspektoři tyto paláce několikrát prohledali, měli do nich neomezený přístup, ale nic zde nenašli. Jaký má tedy bombardování paláců význam? Jde o psychologickou válku. Paláce představují symboly iráckého režimu. Je to podobné jako, kdyby jste v Americe zničili například Bílý dům, Kapitol, Pentagon či památník Abrahama Lincolna nebo u nás Pražský hrad.

Válka jest pouhé pokračování politiky jinými prostředky. Války však existovaly dříve než státy (jejichž existenci výše uvedený výrok předpokládá), a nejsou jen aktem politickým, nýbrž také aktem uspokojujícím potřebu lovit, zabíjet a ničit.

Amerika má opět možnost využít války k modernizaci své armády a také k politickému posílení vlivu armády. USA si znovu zhojí v Iráku tíživý poraženecký syndrom z Vietnamu.