Diskuzní fórum
Kuvajt cucá iráckou ropu
Autor: Marie
Datum: 08. 04. 2003, 02:26:54

Proč Saddám napadl Kuvajt, protoze Kuvajt cucá iráckou ropu. Kdyz si predstavime malou plochu Kuwaitu a tak malem rovnocenou tezbu spolecne s Irakem, nutne se musime zeptat, zda za ty desitky roku tezby vubec nejaka ta ropa muze jeste zustavat pod tak "malou" plochou a zda Kuwait v podzemi necuca ropu ze strany Iraku. Ty roky, kdyby strop naleziste povolil, tak by se cely Kuwait propadl hluboko do zeme. Jinymi slovy Kuwait bohatne irackou ropou.

Odpovědět 

Re: Kuvajt cucá iráckou ropu
Autor: VK
Datum: 12. 04. 2003, 16:31:06

Je naprosto jasné, že o geologii a těžbě ropy toho mnoho nevíte. Vychází toto vaše tvrzení z vaší vlastní hlavy nebo je výplodem nějakého uznávaného odborníka?

Odpovědět

Re: Re: Kuvajt cucá iráckou ropu
Autor: franco
Datum: 21. 05. 2003, 00:49:58

tak jako tak kuvajt byl stejne kdysi irackou provincii. pokud si zide dnes cini narok na palestinske uzemi odkud odesli pred 2000 lety, je to stejna logika jakou cinil irak v pripade kuvajtu

Odpovědět

Re: Re: Kuvajt cucá iráckou ropu
Autor: Standa
Datum: 17. 04. 2003, 20:56:54

A ted mi ty geologu rekni proc by to nebylo mozne??

Odpovědět

Re: Kuvajt cucá iráckou ropu
Autor: Martin
Datum: 08. 04. 2003, 20:58:23

To je možné sám Irák má údajně na jihu země obrovská náleziště. Okolo Basry, jih a Kuvajt leží blízko. Tehdy potřeboval Saddám po vyčerpávající válce s Iránem půjčku v hotovosti a chtěl si půjčit peníze mimo jiné také od bohatého kuvajského šejka, že by mu to samozřejmě splatil pote s prodeje irácké ropy. Doufal, že šejk mu vyhoví mimo jiné také proto, že jeho bohatství a bohatství Kuvajtu spočívá také na odsávané irácké ropě se strany Kuvajtu.

Odpovědět

Re: Kuvajt cucá iráckou ropu
Autor: GLUM
Datum: 08. 04. 2003, 15:03:26

Jinými slovy schvaluješ napadení Kuvajtu Írákem?

Odpovědět

Re: Re: Kuvajt cucá iráckou ropu
Autor: Marie
Datum: 08. 04. 2003, 21:59:46

Neschvaluju zadnou valku at uz je vedena za jakekoliv cile. Ale to co nyni Bush predvadi v Iraku neni valka, ale masakr. Ve srovnani s tim bylo Saddamovo napadeni Kuvajtu v podstate bezbolestne a prochazka ruzovym sadem. Ale jak rikam rozhodne neschvaluju narozdil od Americanu zadne nasili !

Odpovědět

Re: Re: Re: Kuvajt cucá iráckou ropu
Autor: VK
Datum: 12. 04. 2003, 16:16:52

Někteří lidé jsou nepoučitelně hloupí. Než budeš příště srovnávat Saddámův vpád do Kuvajtu se současnou válkou, něco si o tom laskavě přečti.

Odpovědět

Upsal se čertu
Autor: Martin
Datum: 08. 04. 2003, 20:57:48

Další problém začal, když Saddám Husajn po konferenci o cenách ropy zjistil, ze Kuvajt nikdy nedodržel úmluvu a snažil se svou ropu prodávat značně levněji a tím strhnout na sebe větši část zákazníků. V roce 1990 byla v Iranu jmenovana americkou velvyslankyni pani April Glaspie, ktera byla informovana o potizich Iraku s Kuwaitem 25. cervence a neprodlene predala dimplomaticky dotaz do USA z Iraku; ze jestlize Irak se nedohodne s Kuwaitem, tak sahne k jinym prostredkum domluvy a jaky nahled na to bude mit Amerika, jestlize dojde k vojenskemu stretnuti. Odpovedi se Irak dockal az 2. srpna, ze je to vnitrni zalezitost arabskych zemi. (The Spectator - 26 January 1991, London) O cele dva dny pozdeji asistent americkeho ministrta zahranici pro stredni a jizni Asii John H Kelly predal americkemu kongresu tutez zpravu, jakou dostal Sadam Husein, ze Amerika nema zajem na arabskych problemech a Husein si byl jist, ze ma volne ruce ztrestat vladce emiratu za okradani. Jenže opět Američanům naletěl. Už jednou se upsal satanovi, když vstoupil do války s Iránem a nyní ho chtěl čert vykoupit do pekel. Saddám prostě sepsal smlouvu s dáblem a ten chtěl potom jeho duši za služby, které mu poskytl při válce s Iránem.

Odpovědět

Re: Upsal se čertu
Autor: GLUM
Datum: 09. 04. 2003, 09:20:44

Proč se furt zastáváte Saddama? No a co, že Kuvajt nedodržel ceny? A vůbec kdyby neměli ropu, tak všichni Arabové pochcípají hlady. Jen proto, že tam maj náhodou ropu,kterou všichni potřebujou, můžou šroubovat ceny, jak vysoko chtěj.
A co udělal hodnej Saddam Kurdům? Nebo to se dá taky ospravedlnit?

Odpovědět

Fundamentalismus
Autor: Obžaloba
Datum: 23. 04. 2003, 01:25:50

Kuvajt byla ještě nedávno irácká provincie, kterou Britové Iráku odejmuli. Je to podobné jako když si dělá Izrael nárok na Palestinu – odkud židé navíc odešli před více jak dvěma tisíci lety a navíc okupují území, které jím OSN vůbec neschválila. Co se týče Kurdů – nebylo to hezké, ale na druhou stranu oni se vzbouřili a byli na straně Íránu s kterým Saddám válčil. Hrozilo, že se Kurdové na severu od Iráku odtrhnout a připojí se k Íránu podobně jako to chtěli udělat Šíitové na jihu země. Chomejního islámský fundamentalismus hrozil, že se rozšíří do celé oblasti, proto mohl mít Irák 4. největší armádu na světě, aby se mohl této hrozbě postavit, přesto to proti fanatickým Chomejního bojovníkům a separátním tendencím nestačilo, proto Západ dodal Saddámovi technologie na výrobu chemických zbraní a jejich použití prý konzultoval s Američany. Prosím Vás nezapomínejte, že v Iráku žijou minimálně tři skupiny obyvytelstva, které mají úplně protichůdné cíle. Pokud se nyní Američanům podaří udržet celistvost Iráku a přitom zavést demokracii budu to pokládat za úspěch, nemyslím federaci ale demokratickou republiku. Tím to nechci samozřejmě ospravedlnovat bylo to svinstvo o tom neni sporu na druhou stranu by však hrozilo vítězství islamského fundamentalismu a práva šária.

Odpovědět

Re: Fundamentalismus
Autor: Cesky Honza
Datum: 06. 05. 2003, 05:30:51

Vazeny pane, zapomel Jste na neco jako-prava narodu na sebeurceni-, to je pry zakotveno v CHarte OSN. Takz kdyz nejaci Kurdove dostanou takove choutky, tak se jim tam soupne troch plynu a je klid. Cokdyby se takhle chtela odtrhnout severni Morava taky se tam soupne plyn??? a bude se rikat - no vite oni se chteli odtrhnout....

Odpovědět

Re: Re: Fundamentalismus
Autor: Franco
Datum: 06. 05. 2003, 18:27:35

Nezapominej ze to bylo v dobe valecneho stavu, navic Irak nepodepsal mezinarodni zakony a tim padem se jimi necitil vazan. A co treba my se Slovenskem - nebyl valecny stav ale skoro to tak vypadalo - verim ze kdyby byla situace vice napjatejsi mohlo to take skoncit obcanskou valkou.
Navic Kurdove by se tak zmocnili oblasti bohatych na ropu, kdyby tam nebyla ropa mozna ze by to vypadalo jinak.

Odpovědět

Re: Re: Re: Fundamentalismus
Autor: mamnoa
Datum: 07. 05. 2003, 13:27:43

Tajná depeše pro Franca,
hlásím, že u nás taky občanská válka nebyla, ale sděl nám Franco svoje postřehy, jak jsi skoro bojoval...
Je vidět, že hrdinové všedních dnů jsou stále mezi námi a neznalost dějin neomlouvá...
S pozdravem ,,vždy buď připraven " mamnoa

Odpovědět

Re: Re: Re: Fundamentalismus
Autor: Petra
Datum: 07. 05. 2003, 11:27:53

To myslíš vážně, Franco?Jednak, přes všechny Tvé argumenty proti Kurdům,tak neustále všude píšeš o zločinech Američanů-viz Hirošima, ale násilí na Kurdech TI nevadí.Američané byli taky ve válce s Japonskem.Za druhé na rozdělení našeho státu si velice dobře pamatuju, žádná občanská válka tu ani omylem nehrozila, vše bylo v absolutním poklidu.

Odpovědět

Kurdove
Autor: Franco
Datum: 07. 05. 2003, 20:05:25

Nemam nic proti Kurdum - rikam jenom ze je to ta nejmensi skupina v Iraku, a svym vzpourou v dobe valky s Íranem se vlastně dopustili vlastizrady.
Vsichni se dopustili zlocinu Saddam, Komunisti, nacisti, Pol Pot a Rudi Kmerove a diktatori v Africe Mobuto a dalsi.... ale bohuzel i Americane se dopusteji zlocinu at to byla Hirosima a Nagasaki nebo Korea a Vietnam. Vite vubec kolik lidi napr. zahynuli nevinne ve Vietnamu vinou Americanu??
Byli jich statisice.... mnohem vic nez zahynulu Kurdu... to jen tak na okraj......Vim o ostatnich zlocinech jde mi jen o to zda take vite o tech americkych?? Jinak nic proti Amikum nemam, jenom by meli zlepsit svoji zahranicni politiku - to je vse...
nemela by byt tak agresivni !

Odpovědět